Hotel Restaurace Terasa
Zámek ve Vimperku

Historie města Vimperk

Historie města Vimperk

Město Vimperk leží na křižovatce cest Praha - Passau a Prachatice - Klatovy na úpatí vrcholu Šumavy hory Boubín. Vimperk je nazýván branou Šumavy a též srdcem Šumavy. Město je známé svojí tiskařskou tradicí a sklářstvím.

Vimperk (německy Winterberg) je historické město v okrese Prachatice v Jihočeském kraji, 25 km jihozápadně od Strakonic, na úpatí Boubína na Šumavě. V roce 2011 zde žilo přes 7 tisíc obyvatel. Město patrně vzniklo na Zlaté stezce, po které se do Čech dopravovala sůl.

Malebná poloha města se zámkem na vysokém kopci, s hradbami, vysokou věží kostela Navštívení Panny Marie a se shlukem starých domů, to vše vdechuje Vimperku ráz středověkého města. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Vimpersko je krajem mnoha tváří a předmět svého zájmu v něm naleznou lidé nejrůznějšího založení. Zájemci o historii a dávný pravěk mohou navštívit hradní zříceniny, půvabné malé zámky i pravěká hradiště.

Vimperk je rozložen uprostřed krásné šumavské přírody v údolí řeky Volyňky a je ideálním východiskem k pěším, cyklistickým i lyžařským výletům po Šumavě. Vyznavači sportu a aktivního pohybu mohou využít mnoho turistických a cyklistických tras, které protínají celou Šumavu a navazují na turistické a cyklistické trasy v Německu. Pro milovníky zimních sportů nabízí okolí Vimperka možnosti jak pro sjezdové, tak i pro klasické lyžování.(Zadov, Lipno, Hochficht)

Příroda je největším bohatstvím tohoto kraje, jeho velká část je chráněna v rámci Chráněné krajinné oblasti a Národního parku Šumava. V současné době je Vimperk centrem Národního parku Šumava. Jeho  rozloha činí 69 030 ha a je největším národním parkem nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě. Spolu s Chráněnou krajinnou oblastí Šumava a Národním parkem Bavorský les tvoří takzvanou „Zelenou střechu Evropy“, kterou  UNESCO vyhlásilo v r. 1990 za biosférickou rezervaci.

CO VIMPERK NABÍZÍ

Ve městě najdete zámek a muzeum, arboretum, kino, městské kulturní středisko, camp, biker trať, in line dráhu, zimní stadion, fotbalové hřiště, letní koupaliště, tenisové kurty, jízda na koni, cykloturistika, pěší turistika, lyžování, půjčovna kol a lyží, houbaření, fittnes, solárium, masáže, pedikúra, manikúra, diskotéka, noční kluby a bary, supermarkety, v centru města síť obchodů, benzinové stanice, pošta, banky, nemocnice, vlakové a autobusové nádraží, informační centrum.

DOPRAVA

Město leží na železniční trati 198 Strakonice – Volary, která zde má nádraží ve východní části města a zastávku západně od města. Přes Vimperk vede silnice I/4 z Prahy do Pasova a Mnichova, která se blízko nádraží kříží se silnicí II/145. Blízko je také autobusové nádraží s přímými spoji do Prachatic, Strakonic, Kašperských Hor, Českých Budějovic, do Prahy a dalších měst.

Pohled na Vimperk Pohled na zámek ve Vimperku Kostel ve Vimperku Ulička ve Vimperku Náměstí ve Vimperku